Discover and expand your business in America!

W Słupskim Inkubatorze Technologicznym 25 września 2018 r. odbyło się seminarium biznesowe: Discover and expand your business in America! Przedsiębiorcy zainteresowani eksportem, inwestycjami, a także wsparciem w poszukiwaniu partnerów biznesowych na rynku Stanów Zjednoczonych Ameryki w jednym miejscu spotkali wielu ekspertów i praktyków.

Wydarzenie zorganizowane było przez Spółki Samorządu Województwa Pomorskiego: Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. ze Słupska we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. z Gdańska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. oraz Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego. Stowarzyszenie Alumni było partnerem tego wydarzenia.

Do udziału w spotkaniu zaproszono wiele podmiotów wspierających polskie firmy w USA, których przedstawiciele opowiedzieli o możliwościach biznesowych, zarówno pod kątem inwestycji, eksportu, jak i wsparcia w poszukiwaniu i kojarzeniu partnerów biznesowych.

Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez Panią Sonnet Frisbie, Sekretarza ds. Handlu i Inwestycji z Sekcji Ekonomicznej Ambasady USA w Warszawie, która przybliżyła uczestnikom historię i bieżące polsko-amerykańskie relacje biznesowe. Pani Barbara Grabowska z Biura Radcy Handlowego mówiła o rządowym programie Select USA, który kierowany jest do firm rozważających rozpoczęcie inwestycji w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z możliwościami biznesowymi jakie dostępne są w Stanie Pensylwania, które zaprezentował Pan David Moock z Pennsylvania Investment Office Europe. Peter Święcicki z firmy prawniczej Squire Patton Boggs omówił najważniejsze aspekty prawne. O różnicach kulturowych mających wpływ na polsko-amerykańskie relacje biznesowe mówiła prof. nadzw. dr hab. Anita Frankowiak, dyrektor i właściciel Instytutu Dyplomacji. Pani Karolina Wawrzyniak z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przedstawiła m.in. działalność Zagranicznych Biur Handlowych, prowadzonych przez PAIH. Z kolei Łukasz Narloch z Agencji Rozwoju Pomorza S.A. zaprezentował projekt Pomorski Broker Eksportowy. Do prelegentów seminarium dołączyli także: Polsko-Amerykańska Izba Handlowa North-East, reprezentowana przez Panią Sabinę Klimek, Polsko-Amerykańska Rada Współpracy (US-Polish Trade Council), reprezentowana przez Pana Mariusza Tomakę. Przedstawiciele tych organizacji podzielili się swoimi doświadczeniami, które mogą być pomocne w wejściu na rynek amerykański.

Podsumowując panel dyskusyjny wszyscy paneliści jednogłośnie stwierdzili, że kiedy już dana firma dostosuje się do wymagań i realiów amerykańskiego rynku, to na pewno odniesie sukces. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, żeby być „przygotowanym na ten sukces”, aby móc szybko zrealizować wielkie zamówienie.

Zwieńczeniem seminarium był uroczysty lunch, podczas którego uczestnicy mieli okazję spróbować potraw kuchni amerykańskiej.