Program International Visitor Leadership (IVLP)

Program International Visitor Leadership (IVLP) jest najlepszym programem wymiany Departamentu Stanu USA dla profesjonalistów. Podczas krótkiego, ale bardzo intensywnego pobytu w USA obecni i przyszli liderzy z różnych dyscyplin spotykają się ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami – specjalistami w tej samej dziedzinie. Odbywają wizyty w amerykańskich publicznych i prywatnych organizacjach związanych z tematyką programu. Poznają kulturę i know-how USA i nawiązują trwałe kontakty z Amerykanami. Tematyka spotkań odzwierciedla zainteresowania uczestników i cele polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych.

Co roku w ramach IVLP odwiedza USA niemal 5 tysięcy uczestników z całego świata. Od uruchomienia programu w 1940 r. było ich ponad 200 tysięcy, w tym 335 obecnych lub byłych szefów rządów.

O udział w IVLP nie można się ubiegać. Uczestników nominują i wybierają dyplomaci z ambasad amerykańskich na całym świecie. Doświadczenie IVLP jest często bardzo istotnym momentem w karierze uczestników. Nierzadko pełnią oni później istotne role w polityce, gospodarce, kulturze, nauce, sektorze pozarządowym. W Polsce, w IVLP uczestniczyli m.in. byli premierzy Donald Tusk i Beata Szydło oraz były prezydent Bronisław Komorowski.

Spośród wszystkich programów wymiany finansowanych przez rząd USA, właśnie w IVLP wzięło udział najwięcej Polaków: ponad 2 600 osób.

Więcej informacji na:

https://pl.usembassy.gov/pl/education-culture-pl/programy-wymiany/international-visitor-leadership-program/