Wyjazd integracyjny Alumnów nad Nidę, 16-18 września 2022 r.

W dniach 16-18 września 2022 r. członkowie i członkinie naszego Stowarzyszenia spotkali się na wyjeździe integracyjnym. Tym razem zawitaliśmy na ziemię świętokrzyską, a dokładniej w dorzecze Nidy.

Podczas całego pobytu gościny udzieliło nam gospodarstwo agroturystyczne „Sabat” w Imielnie. Była to nasza baza wypadowa podczas całego pobytu oraz miejsce wspólnych posiłków, spotkań i zabawy. Program pobytu był bardzo bogaty. A zadbał o niego Wojciech Sołtysiak (IVLP, 2013) – członek zespołu „Life4Delta – renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”.

A wszystko zaczęło się w piątek po południu, kiedy to spotkaliśmy się na wspólnym grillu i ognisku. Przy dobrym jedzeniu oraz różnych trunkach spędziliśmy czas do późnych godzin nocnych, przy długich Polaków rozmowach.

W sobotę zaczęło się prawdziwe zwiedzanie. Za namową Wojtka podjęliśmy się spływu kajakowego po Nidzie (ok. 4 godz.). W tym samym czasie, część uczestników wyjazdu odwiedziła stadninę koni w Michałowie oraz winnicę „Złotą Wieś”. Potem wspólnie zjedliśmy obiad, aby po krótkiej przerwie wspólnie kontynuować zwiedzanie. Pojechaliśmy aby zobaczyć Wiślicę, a dokładniej: Dom Długosza, gotycką kolegiatę fundacji Kazimierza Wielkiego oraz wspaniałe Muzeum Archeologiczne (naprawdę warto odwiedzić).
Sobotni wieczór poświęciliśmy Stowarzyszeniu oraz jego członkom, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach z pobytu w USA oraz o zadaniach i projektach które aktualnie realizują. Wysłuchaliśmy trójki Alumnów: Darię Mejnartowicz, Małgorzatę Polak oraz Wojciecha Sołtysiaka.

Niedziela nie była gorsza i też oferowała interesujące atrakcje. Tym razem pojechaliśmy do Buska-Zdroju, gdzie Wojtek opowiedział o historii tego miasta, o jego walorach uzdrowiskowych oraz pokazał: Park Zdrojowy, Sanatorium Marconi oraz Tężnię Busko. Mieliśmy też okazję wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu Romana Bartuna i jego żony Yuliyi. Ostatnim akcentem wyjazdu integracyjnego była wizyta w Olejarni Zagłoba, gdzie mogliśmy uczestniczyć w pokazie wyciskania oleju, dowiedzieć się o historii olejarstwa na tych ziemiach, spróbować różnych rodzajów olejów oraz innych regionalnych produktów. Potem był wspólny obiad z regionalnymi smakami. I to był ostatni akcent naszego pobytu na świętokrzyskiej ziemi.

Uczestnicy rozjechali się do swoich domów z nadzieją na spotkanie za rok, na kolejnych wyjeździe integracyjnym Alumnów.