
Od stycznia 2025 r. Stowarzyszenie Alumni, we współpracy z krakowskim Klubem ”Tygodnika Powszechnego”, rozpoczynają nowy projekt pod wspólnym tytułem: „Portrety Ameryki”.
Stany Zjednoczone Ameryki to nie tylko polityka, gospodarka, sektor militarny i mass media. Według nas to przede wszystkim zróżnicowane społeczeństwo oraz wielobarwna kultura i sztuka. Podczas spotkań, wspólnie z zaproszonymi gośćmi i publicznością, chcemy porozmawiać o współczesnej Ameryce, jej wewnętrznych problemach, wspaniałych ideach, dynamicznym społeczeństwie i wielopoziomowej kulturze. Pragniemy ukazać różne „Portrety Ameryki” starając się jednocześnie odsłonić jej prawdziwą twarz.
Do naszych rozmów, wywiadów i dyskusji zaprosiliśmy członków i członkinie Stowarzyszenia Alumni oraz naukowców, dziennikarzy, specjalistów i fascynatów, dla których Stany Zjednoczone i jego społeczeństwo nie mają tajemnic.
Spotykamy się raz w miesiącu, a dokładniej w ostatni czwartek danego miesiąca, w Piwnicy Powszechnej w Krakowie. Spotkanie jest relacjonowane LIVE w mediach społecznościowych na stronach Stowarzyszenia Alumni oraz Klubu „Tygodnika Powszechnego”.

Podczas pierwszego spotkania cyklu „Portrety Ameryki” dyskutowaliśmy o słynnym tygodniku społeczno–politycznym „The New Yorker”. Czy jest lustrem Wielkiego Jabłka, jak potocznie nazywa się Nowy Jork? Czy jest sumieniem nowojorczyków, a może nowojorskim prowokatorem? Spytaliśmy naszego gościa co było praprzyczyną dla jego badań nad tym tygodnikiem i ile czasu musiał spędzić w głębokich jego archiwach?
Rozmowę z prof. Michałem Choińskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Fulbright, 2022) przeprowadziła Anna Piekarczyk (Edward R. Murrow Program, 2023) z Radia Kraków.
Facebook: https://fb.watch/xI9UFTv8cM/
YouTube: https://youtu.be/KvdmZkRAvPs?si=dtS_ZInWX_VTM8nw

Podczas drugiego spotkania nowego cyklu zastanawialiśmy się nad wyznaniami i kościołami w Ameryce. O wpływie religii na życie społeczne Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na ile religia jest zjednoczona albo rozdzielona z polityką w USA? Czy znaczenie religii dla amerykańskiego społeczeństwa jest takie samo dzisiaj, jak za Ojców Założycieli?
Nad tymi i pozostałymi zagadnieniami dyskutowali: prowadzący rozmowę Michał Robak z Piwnicy Powszechnej oraz dr Paulina Napierała z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Facebook: https://www.facebook.com/StowarzyszenieAlumni/videos/1028446475780138
YouTube: https://youtu.be/9zulKtEyv_g?si=jW8AA245z_Kmtu69

Podczas kolejnego spotkania tego cyklu opowiedzieliśmy historię Edwarda Mandella House’a, amerykańskiego dyplomaty, polityka i doradcy Woodrowa Wilsona, prezydenta USA, w sprawach polityki zagranicznej. Dzięki jego interwencji, prezydent Wilson wprowadził kwestię polskiej niepodległości do swojego orędzia nakreślającego nową amerykańską politykę zagraniczną. Najpierw został wyświetlony film dokumentalny: „Pułkownik House”, a potem przeprowadziliśmy rozmowę i dyskusję z red. Jackiem Stawiskim, współautorem tego dokumentu. Rozmowę o filmie oraz pułkowniku Housie, z dr. Jackiem Stawiskim, szefem zespołu programów zagranicznych TVN24 BiS oraz dyrektorem Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, przeprowadziła Anna Piekarczyk z Radia Kraków.
Facebook: https://www.facebook.com/StowarzyszenieAlumni/videos/1567029027321125
YouTube: https://youtu.be/T3vNMfjA3Zw?si=UZP6ZgMblJPfHOLI

W trakcie kolejnego spotkania w ramach „Portretów Ameryki” wysłuchaliśmy dyskusji związanej ze społecznych aspektami sztucznej inteligencji. Zastanowiliśmy się na ile A.I. jest sztuczna, a na ile inteligentna? Chcieliśmy dowiedzieć się czy sztuczna inteligencja już gości w naszych domach? W których sferach codziennego życia A.I. będzie się najszybciej rozwijać: w medycynie, nauce, sztuce, a może rozrywce? Jakie są trendy w jej rozwoju, a jakie zagrożenia.
Nad tymi i pozostałymi zagadnieniami dyskutowali: red. Zbigniew Bartuś z Dziennika Gazety Prawnej i Forsal.pl oraz Michał Kowalkowski – właściciel firmy SalesPlayX.
YouTube: https://youtu.be/G9azcB8JToY?si=sgkZisSlRsOg-IiC

Podczas majowej edycji cyklu świętowaliśmy 100-lecie urodzin cenionej amerykańskiej pisarki – Flannery O’Connor. Rozmawialiśmy o jej bogatej twórczości, zastanawialiśmy się nad polskimi wątkami oraz historycznymi wydarzeniami i postaciami, które zainspirowały pisarkę.
Do rozmowy zaprosiliśmy znakomitych badaczy i naukowców: prof. Mirosławę Buchholtz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr hab. Michała Choińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Performatywne czytanie fragmentów twórczości Flannery O’Connor przedstawiła aktorka i reżyserka – „Ziuta Zającówna” (prof. Józefa Jamróz-Zając).
YouTube: https://youtu.be/d2vq-W0WZk8?si=fe85jbAqmSBDJAUf

W trackie szóstego spotkania mówiliśmy o „Kraj-Obrazach Ameryki”. Nasi goście niejeden raz zwiedzali Stany Zjednoczone, odkrywając ich piękno, przestrzeń i koloryt. Podczas rozmowy podzielili się swoimi praktycznymi doświadczeniami związanymi z wyjazdem do USA, pokazali swoje „The Best” czyli miejsca które najbardziej wryły się w ich pamięć oraz podzielili się emocjami, które związane były z tymi miejscami.
Do wspomnień ze zwiedzania Stanów Zjednoczonych zaprosiliśmy członków Stowarzyszenia Alumni: Joannę Węgrzycką oraz Piotra Zimocha. Rozmowę prowadził Michał Robak z Piwnicy Powszechnej.