Witold Janas, Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship

Głównym celem programu jest przeniesienie oświeceniowej myśli Benjamina Franklina na grunt współczesnych relacji transatlantyckich. Co roku bierze w nim udział około 60 uczestników z całej Europy oraz USA. W Polsce proces rekrutacyjny polega na organizowanym przez Ambasadę USA konkursie „I know America”, w którym co roku bierze udział około 1400 uczestników. Dzięki wygranej w ubiegłorocznej edycji konkursu, miałem zaszczyt być jedynym polskim reprezentantem w programie Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship. Łączył on w sobie wiele zróżnicowanych zajęć podzielonych na klika bloków tematycznych.

Wykłady i zajęcia akademickie

Dzięki uprzejmości goszczącego uniwersytetu, Wake Forest University miałem szansę poszerzyć swą wiedzę z zakresu amerykańskiej historii, polityki oraz relacji transatlantyckich. Pobyt na kampusie był także wspaniałą okazją do porównania amerykańskiego stylu nauczania oraz życia studenckiego z polskim. Równie wartościowe były także warsztaty praktyczne z umiejętności miękkich, debatowania, przywództwa oraz pracy zespołowej.

Śladami amerykańskiej demokracji

Uczestnictwo w programie stypendialnym dało mi także niepowtarzalną okazję poznania miejsc związanych z genezą amerykańskiej demokracji. Celem pierwszego wyjazdu studyjnego była Filadelfia, rodzinne miasto patrona programu Benjamina Franklina. Naturalnymi punktami wizyty były mieszczące się tam Independence Hall, Muzeum Benjamina Franklina oraz Centrum Konstytucyjne.

Kolejnym miastem odwiedzonym przez uczestników programu był Waszyngton. Miałem tam okazję odwiedzić wiele federalnych instytucji z Departamentem Stanu oraz Kongresem na czele. Szczególnie interesujące było spotkanie pana wiceprezydenta Mike’a Pence’a w Senacie oraz rozmowa z senatorem Robem Portmanem z Ohio. Pobyt w Waszyngtonie pozwolił także w pełni skorzystać z kulturalnej oferty stolicy Stanów Zjednoczonych, w tym odwiedzenia muzeów z National Art Galery, National Air and Space Museum oraz Galerii Portretów Prezydentów USA.

Integracja

Jedną z większych zalet programu była możliwość przybywania w wielokulturowym środowisku. Niezapomnianym przeżyciem było uczestniczenie w Garden Party i pokazie fajerwerków z okazji święta 4 lipca. Dzięki wydarzeniom takim jak International Dinner, każdy z uczestników miał także niepowtarzalną okazję zaprezentowania kultury, historii oraz atrakcji turystycznych swojej ojczyny. Pobyt na Wake Forest University w malowniczej Północnej Karolinie dawał także wiele możliwości ciekawego wykorzystania wolnego czasu zarówno w górach, jak na pobliskich plażach Karoliny Południowej.

Dzięki uczestnictwu w programie, otrzymałem szansę poszerzenia swojej wiedzy z zakresu historycznych, politycznych oraz gospodarczych aspektów relacji transatlantyckich, zdobycia cennych umiejętności miękkich oraz poznania od wewnątrz kultury amerykańskiej w towarzystwie kilkudziesięciu ambitnych i otwartych kolegów i koleżanek z całej Europy i Ameryki. Jestem szczególnie wdzięczny Departamentowi Stanu USA oraz Wake Forest University za umożliwienie udziału w Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship oraz Ambasadzie USA w Warszawie za wytypowanie mnie do uczestnictwa w programie.