Experience is growth – dziedzictwo narodowe, kultura i podróże
Moja przygoda rozpoczęła się na wschodnim wybrzeżu, w mocno zaśnieżonym jak na tę porę roku Waszyngtonie D.C. (marzec 2017 r.), by następnie pojechać do słonecznych, choć mroźnych Filadelfii i Nowego Jorku, a następnie polecieć do wietrznego Seattle na zachodnim wybrzeżu USA. Kolejną część wyprawy spędziłam w dość chłodnym Des Moines w centralnym stanie Iowa, a zakończyłam w letnim klimacie Nowego Orleanu. Oprócz zorganizowanych wycieczek z przewodnikami po poszczególnych miastach, wspólnie z innymi uczestnikami programu czerpaliśmy garściami z możliwości zwiedzania wybranych miejsc we własnym zakresie. Uczestniczyłam w wielu spektaklach i koncertach, w tym tych spontanicznych na klimatycznych ulicach Nowego Orleanu. Udało mi się nawet zdobyć bilety na mecz futbolu czy koszykówki z Marcinem Gortatem w roli głównej!
Never stop learning – rozwój zawodowy i globalne spojrzenie na nauczanie
W ramach programu miałam okazję brać udział w dyskusjach poświęconych obecnym trendom w edukacji, oraz trwającym zmianom i nadchodzącym nowościom. Co więcej, wiele zajęć było poświęconych historii, tradycjom demokratycznym i ogólnemu zarysowi życia społecznego, politycznego, ekonomicznego i kulturalnego kraju oraz ich wpływowi na kształtowanie się języka.
Miałam szansę obserwować lekcje w szkołach publicznych i prywatnych na różnych poziomach, o różnych profilach i osadzonych w różnych środowiskach lokalnych. To było podstawą do wymiany poglądów i omawiania stosowanych metod nauczania, technik, form i organizacji pracy oraz możliwości radzenia sobie z trudnościami. Wizyty w lokalnych wydziałach oświaty uzmysłowiły mi zróżnicowanie systemu edukacji, programów nauczania i egzaminów zewnętrznych oraz sposobów definiowania roli nauczyciela i wymagań mu stawianych w poszczególnych stanach i innych krajach na całym świecie. Ponadto wyjazd do różnych miast w mniejszych grupach pozwolił skupić się na wspólnych wyzwaniach, które napotykamy na co dzień oraz sprzyjał poszukiwaniom skutecznych rozwiązań do zastosowania w swoim miejscu pracy.
Program IVLP to wreszcie kilkudniowa międzynarodowa konferencja TESOL 2017 w Seattle w stanie Waszyngton, podczas której miałam okazję uczestniczyć w wielu wykładach oraz porozmawiać z uznanymi ekspertami w mojej dziedzinie!
Beyond boundaries – relacje najważniejsze
Podczas wyjazdu poznałam i wielokrotnie współpracowałam z ludźmi o różnych narodowościach, rasach, religiach i poglądach. Codzienny kontakt z pozostałymi dwudziestoma czteroma reprezentantami krajów z całego świata (m.in. Libii, Nikaragui, Indii, Paragwaju, Japonii, Chorwacji czy Iraku) zachęcił do spojrzenia z szerszej perspektywy na rodzimą kulturę, wspierał krytyczne myślenie oraz stanowił znakomite pole do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz uczenia się od siebie nawzajem. Dodatkowo program stał się początkiem wielu przyjaźni bez względu na odległość i różnice kulturowe.
Uczestnictwo w IVLP było dla mnie wspaniałym doświadczeniem zawodowym i osobistym. Znakomita organizacja, różnorodność aktywności, nowe doświadczenia, możliwość poznania bogactwa kulturowego oraz różnorodności geograficzno-przyrodniczej Stanów Zjednoczonych i międzynarodowe kontakty to jedne z najważniejszych zalet programu. Wyjazd z pewnością stał się dla mnie inspiracją i motywuje do aktywnego działania w środowisku lokalnym.